Защо стават многобройни произшествия с пешеходци?

-         най-уязвимите /пенсионерите/ пресичат на неразрешени за това места, където им е удобно; бавно преминават през платното; имат вамалени слух и зрение и бавни реакции;

-         като цяло пешеходците / и водачите/ нямат необходимото чувство за самосъхранение и реална представа за опасността да попаднат в този вид злополуки, оттам идва и тяхната опасна самоувереност; не могат да преценяват варно скоростта на приближаващите автомобили и разстоянието до тях и времето им за приближаване до мястото, където се намира пешеходеца; нямат вярна представа за възможностите на водачите на автомобилите да спрат и ги предпазят.

-         Бъдете нащрек в районите на пешеходните подлези, спирките на обществения транспорт, пешеходните пътеки. Това са места с концентрация на злополуки, където пешеходците пресичат внезапно и неправилно пред и зад спрелите автобуси, тролейбуси, и над подлезите. При заобикаляне на спрял автобус, намалявайте своевременно скоростта.

-         децата често пресичат на неопределени места между кръстовищата, излизайки внезапно между паркирани автомобили. Когато се движите по улици с паркирани отстрани автомобили, намалете скоростта и се старайте да забележите симптомите за такова внезапно излизане на дете. Поддържайте по-голяма странична дистанция от паркираните коли, без да навлизане в насрещното движение.

-         В населените места, децата-велосипедисти често са на групи и се състезават, при което не забелязват опасностите от приближаващи автомобили. Ако платното, по което се движите, пресекат деца на велосипеди, намалете скоростта и бъдете в готовност за спиране, тъй като зад тях може да навлезе друго дете на велосипед, което догонва групата. По същия начин реагирайте, ако иззад ограда на платното се търкулне топка.

-         Ако пешеходците са навлезли на платното на пешеходна пътека и пресичат, намалете скоростта и спрете, за да ги пропуснете. Не забравяйте, че според Закона за движение по пътищата, пешеходните пътеки на кръстовищата са и местата на платното, които се явяват продължение на тротоарите.

-         Когато извършвате завой на кръстовище, давайте предимство на пресичащите пешеходци.

-         Не управлявайте агресивно, като се стремите да “сплашите” пешеходците, които се канят да навлязат на платното или да “изгоните” онези, които вече пресичат.

-         Възрастните пешеходци погрешно са убедени, че както и да пресичат, водачът е длъжен да ги пази, като заедно с това нямат представа при тяхното нарушение дали той има възможност да ги предпази.

-         Много от улиците в населените места са със слабо или напълно липсващо улично осветление;

-         Пешеходците са без светлоотразителни елементи по дрехите и биват забелязани твърде късно от водачите, особено когато те имат срещу себе си фарове, които ги заслепяват.

 

ПРЕПОРЪКИ КЪМ ВОДАЧИТЕ ЗА НЕДОПУСКАНЕ НА

 ПТП С ПЕШЕХОДЦИ

     Когато на и край платното има пешеходци /възрастни и деца/, винаги очаквайте нелогично, изненадващо действие от тяхна страна и внезапно навлизане на платното. В такива случаи намалете скоростта и бъдете готови да спрете и да предотвратите произшествие при внезапно навлизане на пешеходеца на платното.

     По тъмно се движете винаги със скорост, която да ви позволи да спрете в зоната на видимостта пред вас. Намалявайте скоростта при превключване от дълги на къси светлини. Така ще успеете да предпазите пешеходец, движещ се неправилно по платното.

     Ако на платното има възрастен човек, който пресича бавно, по-добре е да намалите скоростта и да го пропуснете, вместо да преминавате със същата скорост покрай него. Внимавайте дали движещите се отзад водачи ще го забележат и ще го предпазят.

 

ПРЕПОРЪКИ КЪМ ПЕШЕХОДЦИТЕ

     Пресичайте уличните платна само на определените за това места – сигнализираните пешеходни пътеки и по продълженията на тротоарите на кръстовищата.

     Извън населеното място не пресичайте рисковано път с интензивно движение, когато видимостта е ограничена.

     Оглеждайте се внимателно преди да направите крачка на платното за пресичане. В населените места много автомобили се движат със скорост над разрешената, която не можете са прецените реално, а и някои водачи не са склонни да спират и ви предоставят възможност да пресечете.

     Ако бързо приближава автомобил, за който не се сигурни, че може да спре, не навлизайте на платното – така ви задължава Законът за движение по пътищата.

     Ако вече пресичате по пешеходната пътека, вие сте с предимство пред автомобилите. Но не бъдете сигурни, че всички водачи ще спрат и ще ви дадат възможност спокойно да пресечете. Някои преминават покрай пешеходците бързо и агресивно, без спиране и при опасна близост. Не разчитайте, че всеки шофьор ще спази предимството Ви.

     Ако някой водач спре и Ви направи знак с ръка да пресечете, когато преминавате край неговия автомобил, погледнете внимателно наляво дали зад него не идва друг автомобил, чийто водач няма намерение да спре.

     Винаги пресичайте при пълна сигурност: когато приближаващите автомобили са далече или когато са спрели при червен сигнал на светофара. Никога не прибързвайте, а обмислете добре ситуацията преди да предприемете пресичане на платното.

     Възрастните пенсионери, когато пресичат, е по-добре да потърсят помощ от по.млади хора да ги преведат през улици, булеварди и кръстовище с интензивно движение. Те трябва да избягват движението пеша в тъмната част от денонощието.

     Когато липсват тротоари, се движете пеш отляво по банкета по посока на Вашето движение, а не отдясно по платното. Правилно е да се движите отляво – така сте с лице към приближаващите автомобили.